Oaza

 

Witam na stronie!

Jestem Lady Blue i zapraszam serdecznie do korzystania z naszego oazowego bloga :) Poniżej przedstawiam parę podstawowych informacji dotyczących Ruchu Światło-Życie, którego częścią jest właśnie Oaza. Postanowiłam bowiem opisać niektóre pojęcia, których osobiście używam na co dzień, a których niektórzy mogą po prostu nie rozumieć. Przedstawione tu informacje powinny na początek wystarczyć. Aby znaleźć więcej informacji, należy klikać na linki. Inne strony jak zawsze są mądrzejsze ;P

OAZA

Czyli Ruch Światło-Życie, założony przez ks. Franciszka Blachnickiego w 1957r., kiedy to odbyły się pierwsze rekolekcje. Później założyciel jeszcze przez długi czas doskonalił swoje dzieło, aż uzyskało ono formę, w jakiej możemy je dziś oglądać:) Więcej informacji można znaleźć na stronie TUTAJ.

FOSKA

Foska

Foska

To znak Ruchu. Składa się z dwóch słów w języku greckim: pierwsze słowo napisane na symbolu z góry na dół czyta się ‘fos’ – światło. Drugie słowo, położone poziomo to życie – ‘zoe’. Oba wyrazy krzyżują się na literze omega, która tutaj jest symbolem Ducha Świętego. Znak przypomina nam o tym, że mamy szukać światła w Słowie Bożym, po czym wprowadzać je w nasze życie.

FUNKCJE

  • Moderator: tak nazywa się tych, którzy są odpowiedzialni za ogół pracy Oazy. Moderator koordynuje pracę animatorów, przydziela zadania do wykonania i pilnuje, aby zostały one porządnie zrobione. On kontaktuje się z innymi moderatorami (co nie znaczy, że animatorom tego nie wolno ;) ) i pilnuje, aby powierzona mu część Ruchu funkcjonowała bez zarzutu i zgodnie z ideą ks. Franciszka Blachnickiego. Owa “część Ruchu”, to np. oaza parafialna, jak ta działająca w tej chwili w Międzychodzie. Naszą moderatorką jest Ola. Ale oprócz niej, jest jeszcze moderator diecezjalny, odpowiedzialny za archidiecezję poznańską (na chwilę obecną jest to ks. Adam Skociński) oraz krajowy, który sprawuje pieczę nad Ruchem w całym kraju (). Najważniejszy jest moderator generalny, ponieważ on troszczy się o rozwój Oazy wszędzie tam, gdzie ona jest (czyli już teraz w 27 krajach), oraz o tworzenie jej tam, gdzie jeszcze jej nie ma. Obecnie moderatorem generalnym jest ks. Adam Włodarczyk.
  • Animator: to osoba prowadząca grupę formacyjną, taką jak np. Oaza Nowej Drogi (OND) czy Nowego Życia (ONŻ). Odpowiada za formację swojej grupy, prowadzi spotkania, jest łącznikiem między uczestnikami a moderatorem. Więcej o animatorach w naszej parafii znajdziesz w zakładce Spotkania > Animatorzy.
  • Diakonia: czyli służba. To grupa ludzi odpowiedzialnych przed moderatorem za daną dziedzinę życia Ruchu. Lepiej chyba wytłumaczę to zjawisko na przykładzie, dajmy na to, Diakonii Jedności. Odpowiada ona za jedność Oaz z danego regionu (każdy moderator: diecezjalny, krajowy czy generalny, pełni swoją funkcję przy pomocy różnych diakonii), czyli za organizację np. Dni Wspólnoty, kiedy to zjeżdżają się różne grupy parafialne w jedno miejsce, aby po prostu być razem. Diakonia Muzyczna natomiast troszczy się o oprawę muzyczną Mszy Świętych, nabożeństw, adoracji i innych spotkań. W skład diakonii wchodzą osoby, które chcą do niej wejść, ukończyły III’ ONŻ, i są pełnoletni (co się z resztą pokrywa ;) ). Większość z nich jest animatorami swoich grup, albo animatorami na rekolekcjach. Prowadzą własne życie zawodowe, czy tam studenckie, a poza tym jeszcze angażują się w oazę. Zwykle łączą ich wspólne pasje, talenty któymi chą służyć wspólnocie tak jak potrafią :) . Dla przykładu mogę podać jeszcze diakonie: liturgiczną, modlitwy, misyjna, wyzwolenia, życia.

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>